reduta okładkaSpieszymy z informacją, że jest już dostępny kolejny numer Ciechanowskiego Pisma Historycznego „Reduta”, w którym dowiemy się między innymi o komunistycznej genezie współczesnych elit prawniczych w Polsce. Zachęcamy Państwa do lektury pisma, którego elektroniczną wersją można zamawiać pod adresem e-mail podanym poniżej.

Oto co redakcja „Reduty” pisze we wstępie:

Drodzy Czytelnicy! Dużą część nowego numeru Reduty poświęcamy wojskowym sądom rejonowym. Ta stalinowska atrapa wymiaru sprawiedliwości odegrała kluczową rolę w procesie eliminacji polskich patriotów po roku 1945. Tysiące wyroków śmierci i tysiące złamanych bezpowrotnie życiorysów. Starsze pokolenie do dzisiaj wspomina grozę procesów pokazowych odbywanych na sesjach wyjazdowych WSR w powiatowych miastach naszego regionu.

Likwidacja w 1955 roku tego krwawego pionu sądownictwa, nie zakończyła karier prawniczych uformowanych w toku walki z polskim podziemiem antykomunistycznym. Stalinowscy prokuratorzy i sędziowie podejmowali pracę w sądownictwie powszechnym, w adwokaturze, a nawet na uniwersytetach. W ten sposób mieli istotny wpływ na kształtowanie prawniczych elit, często wrogo nastawionych wobec polskiej tradycji niepodległościowej. Na tym tle o wiele łatwiej uchwycić istotę współczesnego, gorącego sporu wokół reformy sądownictwa w Polsce.

Z pozostałych tekstów przebija się idea, że można iść pod prąd aktualnym modom. Okazuje się bowiem, wbrew zapewnieniom wielu uczonych tudzież decydentów, że w średniowieczu wpadano czasem na całkiem udatne pomysły. I że te pomysły także dziś mają różne zastosowania. Kto by się tego spodziewał po tak mrocznych wiekach? Nader szokujące odkrycie. W kolejnych artykułach dostajemy natomiast wyraźne aluzje co do istotnej roli religii chrześcijańskiej, a nawet Kościoła katolickiego, zarówno w historii, jak i teraźniejszości Polski. Odważne tezy, przyznają Państwo. Czyli te wszystkie krzyże, kościoły, zakony, nie są przesądem? Zabobonem? Naprawdę ludzie jeszcze ich potrzebują? Odpowiedzi proszę poszukać samemu. Zapraszamy do lektury.

Spis zawartości numeru

Akt lokacji Ciechanowa z 1400 roku…

Przed komunistycznym sądem

Powojenne losy przasnyskich szarytek

Przydrożne obiekty sakralne w gminie Jednorożec…

Proces Stanisława Borodzicza

Polecamy interesujące książki

Z archiwum IPN

Felieton

Jeśli kogoś z naszych Czytelników zainteresowała zawartość pisma „Reduta” serdecznie zachęcamy do złożenia zamówienia bezpłatnego numeru w formie pdf pod adresem:

reduta.ciechanow@gmail.com