ipn.gov.pl

ipn.gov.pl

To jest prawdziwy strzał w dziesiątkę i autentyczny sukces Instytutu Pamięci Narodowej. Od jakiegoś czasu media społecznościowe podbija film Niezwyciężeni, który powstał z inspiracji IPN.

Nie jestem bezkrytycznym chwalcą Instytutu Pamięci Narodowej, nawet tego kierowanego od 2016 r. przez Jarosława Szarka, ale tym razem naprawdę należą się osobom z IPN szczere gratulacje za tę akcję. Tuż przed obchodami kolejnej rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę, Instytut zaprezentował bowiem czterominutowy animowany film o walkach Polaków o wolność od 1939 roku aż po rok 1989.

Materiał, powstały we współpracy ze specjalistami z dziedziny animacji i promocji, jest niezwykle atrakcyjny wizualnie i bardzo przystępnie pokazuje to co najważniejsze w naszej najnowszej historii. Animacja, barwy, muzyka, lektor. Wszystko naprawdę na najwyższym poziomie. W filmie każdy znajdzie coś innego co go poruszy, zainteresuje, zmusi do myślenia. Dla mnie ważny był przekaz filmu, który nie stanowił płaczliwej martyrologicznej narracji, ale pokazywał siłę polskości, moc walki o wolność i nasze osiągnięcia podczas II wojny światowej. Słowem, film ukazuje to, że pozostaliśmy niezwyciężeni.

Cieszy mnie to, że twórcy zadbali o to by materiał posiadał również wersję angielskojęzyczną. Film Niezwyciężeni został bowiem tak skonstruowany by mogli go łatwo zrozumieć również cudzoziemcy. I tutaj pojawia się pole do działania dla naszego aktywnego w Internecie prawicowego pospolitego ruszenia. Warto ten film rozsyłać swoim znajomym (maile, portale społecznościowe), a szczególnie obcokrajowcom. Tak udanego dzieła polityki historycznej nie mieliśmy bowiem już dawno.

Tutaj informacje IPN o filmie:

http://www.pamiec.pl/pa/portale-tematyczne/17138,wwwniezwyciezeniipngovpl.html

Portal edukacyjny IPN (w wersji polskiej i angielskiej), gdzie można obejrzeć film: http://www.niezwyciezeni.ipn.gov.pl/