tyZapraszamy na uroczystości rocznicowe upamiętniające ostatnią bitwę Żołnierzy Wyklętych z patrolu Władysława Grudzińskiego „Pilota”. W walce – oprócz dowódcy – polegli Kazimierz Chrzanowski „Wilk”, Czesław Wilski „Brzoza”, „Zryw” i Hieronim Żbikowski „Gwiazda”.

Uroczystości odbędą się 26 czerwca (niedziela) w Popowie Borowym k. Nasielska. „Reduta” po raz drugi ma honor uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Również prawymsierpowym.pl od lat propaguje idee związane z Żołnierzami Wyklętymi. Wciąż tak mało o nich wiemy, ale dzięki takim uroczystościom, dowiadujemy się nowych rzeczy.

Poniżej kilka zdań od P. Bogdana Ruszkowskiego, Burmistrza Nasielska:
Szanowni Państwo!

Mam zaszczyt serdecznie zaprosić wszystkich, którym bliska jest nasza historia, a w szczególności dzieje Nasielskiej Ziemi, na obchodzone po raz trzeci uroczystości upamiętnienia żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległych w dniu 22 czerwca 1950 roku w Popowie Borowym w nierównym boju z obławą zorganizowaną przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Bohaterskim Żołnierzami Niezłomnymi byli członkowie patrolu z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” w składzie: dowódca patrolu – plutonowy Władysław Grudziński ps. „Pilot” oraz starsi strzelcy: Kazimierz Chrzanowski ps. „Wilk”, Czesław Wilski ps. „Brzoza”, „Zryw” i Hieronim Żbikowski ps. „Gwiazda”.

Tegoroczne uroczystości odbędą się w niedzielę 26 czerwca. Rozpoczniemy je o godz. 12.00 mszą św. polową w intencji naszych Żołnierzy Niezłomnych, która zostanie odprawiona przy krzyżu pamiątkowym znajdującym się w Popowie Borowym (przy drodze wojewódzkiej nr 622). Po mszy św. odbędzie się Apel Pamięci, a następnie złożymy pod krzyżem kwiaty.

Druga część uroczystości będzie miała miejsce na terenie Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym. Na początku zaprezentuje się Nasielska Orkiestra Dęta. Kolejnym punktem programu będzie prelekcja historyczna na temat Żołnierzy Niezłomnych, którą obiecał nam wygłosić wybitny historyk i Senator RP – prof. Jan Żaryn. Naszym zamiarem jest odkrywanie i stałe przybliżanie Żołnierzy Niezłomnych wszystkim mieszkańcom Gminy Nasielsk, szczególnie tym młodym, również poprzez żywe lekcje historii. Dlatego też ważnym elementem tegorocznych obchodów będzie „Mini-Piknik Militarny – Obozowisko Żołnierzy Niezłomnych”, którego organizatorem jest Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie. W ramach obozowiska dostępne będą do obejrzenia eksponaty związane z Armią Krajową, m.in. sprzęt obozowy, szpital polowy, broń i ekwipunek, wyposażenie wojskowe, dwa zabytkowe pojazdy i polską armatę. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych: zabytkowe pojazdy posłużą do odbycia krótkich przejażdżek, w szpitalu polowym odbędą się zajęcia profilaktyczne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i zasad bezpieczeństwa, będą też drobne pamiątki i nagrody. Wszystkim na pewno spodoba się strzelnica sportowa ASG, na której pod okiem animatorów będzie można spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy z repliki broni. Obsługę pikniku stanowić będą rekonstruktorzy z Muzeum 2 Korpusu Polskiego w mundurach historycznych. Dodatkowo zapraszam do obejrzenia wystawy bannerowej „Polscy Dowódcy” i „2 Korpus Polski” oraz plansz przedstawiających Żołnierzy Niezłomnych. Dla wzmocnienia ciała każdy będzie mógł skosztować pysznej grochówki. Planujemy również inne atrakcje.

Uroczystościom przy krzyżu oraz na terenie Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Po nici światła cz. II Podziemna Armia powraca” w formie bannerów nawiązujących kształtem do skrzydeł husarskich, na których znajdują się sylwetki Żołnierzy Niezłomnych. Wystawę tę zaprezentujemy dzięki przychylności kierownictwa Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Warto dodać, iż wystawa ta miała swoją premierę podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Podczas uroczystości przy szkole zamierzamy również przeprowadzić akcję zbierania podpisów popierających wniosek do Ministra Obrony Narodowej o pośmiertne mianowanie na wyższe stopnie wojskowe st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” oraz naszych bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych, których upamiętniamy w Popowie Borowym.

Z poważaniem

Andrzej Pacek

Reduta. Ciechanowskie Pismo Historyczne

https://www.facebook.com/pages/Reduta/189179254567630