bialykruk.pl

bialykruk.pl

Wydawnictwo Biały Kruk i prawymsierpowym.pl polecają.

Rok 1939 był rokiem niezwykłym. W Europie rosło napięcie polityczne i coraz częściej mówiono o zbliżającej się wojnie. Mocarstwa prężyły muskuły i zbroiły się, a demokracje wierzyły w pokój i rozsądek polityków. Tu i ówdzie trwały lokalne konflikty, wybuchały strajki, zakładano obozy dla przeciwników politycznych i osób niepożądanych. Zwykłe życie toczyło się jednak dalej: ukazywały się nowe książki, do kin trafiały nowe filmy, otwierano wystawy, ludzie rodzili się i umierali. Latem cała bogata Europa udała się na wakacyjny odpoczynek, czemu sprzyjała piękna, upalna pogoda. Kres temu idyllicznemu światu położył 1 września 1939 r. Wojna, jaka tego dnia wybuchła za sprawą hitlerowskich Niemiec, na zawsze zmieniła oblicze świata.

Panoramę dramatycznego roku 1939 rysuje w swojej książce małżeństwo historyków Małgorzata i Jan Żarynowie. W przystępnej formie kalendarium autorzy przedstawiają wydarzenia, jakie złożyły się na obraz tych przełomowych 12 miesięcy. Są wśród nich sprawy wielkiej rangi, takie jak słynne sejmowe przemówienie ministra Becka, udzielenie przez Francję i Wielką Brytanię gwarancji dla Polski, wybuch wojny i kampania wrześniowa. Ale są też mniej znaczące: premiera westernu „Dyliżans” Johna Forda, zdobycie himalajskiego szczytu Nanda Devi przez Polaków, wręczenie kolejnej literackiej Nagrody Nobla… Taki był ten rok, w którym łączyły się rzeczy zwyczajne z wyjątkowymi. Kalendarium 1939 r. to fascynująca i wciągająca lektura, w dodatku bogato ilustrowana zdjęciami z epoki.

Opis przebiegu wydarzeń z dramatycznego 1939 r.jest oryginalnym projektem przygotowanym z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Autorski wybór Małgorzaty i Jana Żarynów wiele mówi o atmosferze roku, który zmienił historię świata, toteż polecałbym tę książkę jak najszerzej.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej, niezależnie od tego, czy za datę przełomową uznamy atak niemiecki z 1 września 1939 r., czy też wypowiedzenie wojny Niemcom przez Francję i Wielką Brytanię dwa dni później, jest wielką okazją, by wprowadzić do szerszego obiegu międzynarodowego tę wizję wojny, która jest nie tylko polska, ale jedynie prawdziwa.

Nie dość bowiem powtarzać, iż to nieodparta wola niemieckiej III Rzeszy, wsparta przez sowieckiego sojusznika, doprowadziła do największej w XX w. katastrofy wojennej, w której zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi, a najbardziej ucierpiała Polska, która od początku do końca walczyła w szeregach koalicji antyniemieckiej. Znalazła się jednak w 1945 r. w sowieckiej strefie wpływów, pozbawiona sześciu milionów obywateli i prawdziwej suwerenności.

Książka Małgorzaty i Jana Żarynów, którą z typową dla siebie troską o szatę graficzną wydał Biały Kruk, jest cennym przyczynkiem do akcji promocji polskiej pamięci historycznej. Siłę jej wyrazu wzmacnia duża liczba świetnie dobranych oryginalnych ilustracji.