biuletynDawno już nie polecałem miesięcznika „Biuletyn IPN”, co nie oznacza, że nie było ciekawych numerów tego pisma. Ale najnowsze wydanie wakacyjne (podwójny numer lipiec-sierpień) zasługuje na szczególna uwagę.

Głównym tematem „Biuletynu” jest walka komunizmu z polskim Kościołem. W szeregu artykułów poznamy postacie prymasów Hlonda i Wyszyńskiego a także żołnierza niezłomnego polskiego Kościoła – abp. Baraniaka. O tym dzielnym człowieku, który wytrzymał nieludzkie tortury UB i nie przedstawiał zeznań oskarżających prymasa Wyszyńskiego, przeczytamy nie tylko w tekście Jolanty Hajdasz, ale dowiemy się o tym też z jej dwóch filmów załączonych jako dodatek do numeru. W innych tekstach poznamy postacie ks. Popiełuszki i kardynała Macharskiego, ks. Gurgacza i ks. Niedzielaka zaangażowanego w głoszenie prawdy o zbrodni katyńskiej, a także historie wojny komunistów z krzyżem w przestrzeni publicznej. Numer uzupełniają artykuły z cyklu „Ojcowie Niepodległości”: o Wincentym Witosie i Wojciechu Korfantym. W przypadku tego ostatniego ciekawie przedstawiono jego drogę do polskości i specyfikę Górnego Śląska. Słowem numer ciekawy w treści, w sam raz na lekturę wakacyjną. Do tego jak zwykle atrakcyjna forma i bardzo przystępna cena (ciągle tylko 8 zł.).   

Oto co IPN pisze o aktualnym numerze miesięcznika:

W podwójnym wakacyjnym numerze „Biuletynu IPN” ukazujemy starcie komunizmu z Kościołem. W 75 rocznicę przypominamy fakty związane z rzezią wołyńską. W rubryce „Ojcowie Niepodległości” – sylwetki: Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego.

„Nie chcieliśmy tego konfliktu i nie z naszej winy on wybuchnie. Ale jesteśmy nań przygotowani i jeśli tak trzeba, przyjmujemy go” – słowa te wypowiedział Pius XII w rozmowie ze Zbigniewem Stypułkowskim, który po zwolnieniu z moskiewskiego więzienia przybył do Rzymu. Nieuniknione starcie komunizmu z Kościołem przedstawia Jan Żaryn. W numerze ukazaliśmy sylwetki takich niezłomnych żołnierzy Kościoła jak prymasi Polski – kard. August Hlond i kard. Stefan Wyszyński; torturowany w więzieniu bp Antoni Baraniak, ks. Jerzy Popiełuszko. Chcieliśmy jednak uniknąć wrażenia, że w obronę Kościoła i narodu zaangażowani byli tylko biskupi i księża. Polskie manifestacje świeckich katolików w obronie obecności krzyża w miejscach publicznych i nauczania religii w szkołach można uznać za najliczniejsze protesty w całym bloku komunistycznym.

W numerze przedstawiamy współczesne ustalenia dotyczące ludobójstwa na Wołyniu.

W rubryce „Polskie rodziny” tym razem Płażyńscy i Semerau-Siemianowscy.

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmami Jolanty Hajdasz o bp. Antonim Baraniaku: „Zapomniane męczeństwo” i „Żołnierz Niezłomny Kościoła”

W sprzedaży od 26 lipca w księgarniach IPN  w Warszawie a od 31 lipca w placówkach Poczty Polskiej oraz sieci EMPiK.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/55726,Biuletyn-IPN-nr-7-82018-juz-w-sprzedazy.html