wUkazał się kolejny numer kwartalnika „Wyklęci”. Tym razem tematem numeru są „kobiety niezłomne”, które podobnie jak „Inka”, w czasach komunizmu „zachowały się jak trzeba”.

„Wyklęci” to pismo powstałe w 2015 roku na fali wzrastającego zainteresowania tematyką powojennego podziemia niepodległościowego. Redaktorem naczelnym jest Kajetan Rajski, student prawa z Krakowa, który już od kilu lat dał się poznać jako dziennikarz i autor wielu publikacji, w tym dwutomowego dzieła Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Rajski bardzo intensywnie podróżuje po Polsce i poza jej granicami, promując dzieje podziemia antykomunistycznego. Wydaje się, że kwartalnik którym kieruje (najnowszy numer to już ósmy z kolei) pozostanie trwałą inicjatywą o szerokim polu działania.

Siłą kwartalnika są autorzy, pasjonaci lokalnych i rodzinnych historii, aktywni w swoich środowiskach i w przestrzeni internetowej. Kwartalnik ma swoją dynamikę i pozwala na popularyzowanie w skali całego kraju historii nieznanych i dopiero odkrywanych. Tak jest i z tym numerem (październik-grudzień 2017), który opisuje kobiety zaangażowane w powojenną działalność antykomunistyczną. Wartością wielu tekstów jest autentyzm wspomnień, pełnych uczuć, emocji, rodzinnych więzi, których nigdy nie odda chłodny tekst opatrzony w przypisy i cały aparat naukowy. Zdjęcia, listy, dokumenty, pamiątki. Wspomnienia o łączniczkach i sanitariuszkach, o matkach i narzeczonych żołnierzy podziemia. Teksty, które pokazują inny wymiar walki tamtych czasów. Dla czytelników interesujący może się okazać między innymi artykuł Kamila Janczarka Stefania Dziemieszkiewicz, kobieta skazana za miłość do Polski i syna, w którym poznajemy losy tej dzielnej matki legendarnych Niezłomnych – Romana „Pogody” i Mieczysława „Roja”.

Warto sięgnąć po kwartalnik „Wykleci”, pomimo tego, że jego cena nie należy do najniższych (24,90). Jest dostępny w niektórych salonikach prasowych. Można również skontaktować się w tej sprawie z redakcją: Wydawnictwo Miles os. Kalinowe 21 lok. 89, 31-815 Kraków, tel. 535 583 309 e-mail: wydawnictwo.miles@gmail.com www.wydawnictwomiles.pl.