ipn.gov.pl

ipn.gov.pl

Po bardzo udanym poprzednim numerze Biuletynu IPN o „Operacji polskiej” NKWD z lat 1937-1938, zespół redakcyjny przygotował tym razem numer poświęcony losom Górnego Śląska w XX wieku.

Tym tematem, po raz pierwszy odnoszącym się do konkretnego regionu Polski, IPN pozytywnie mnie zaskoczył. Otrzymaliśmy bowiem swoiste kompendium wiedzy o dziejach Górnego Śląska w okresie II Rzeczpospolitej, w czasie zbrodniczej niemieckiej okupacji oraz w okresie komunizmu, z uwzględnieniem podziemia niepodległościowego na tych terenach oraz społecznego oporu w latach późniejszych, w tym „Solidarności”.

Malkontenci stwierdzą zapewne, że zbyt mało poświęcono miejsca tragedii Górnoślązaków wywożonych do ZSRS po 1945 roku, niemniej zestaw zaprezentowanych w numerze tematów pozwala poznać ten bardzo ważny dla polski region, którego losy były tak skomplikowane. Jak zwykle dodano też do numeru film dokumentalny na płycie. Tym razem jest to opowieść o pochodzącym z tego regionu założycielu ruchu oazowego: Prorok nie umiera. Ksiądz Franciszek Blachnicki.

Na szczęście, dzięki przyjętej linii redakcyjnej pisma, nie napotkamy tutaj artykułów relatywizujących związki Górnego Śląska z Polską, czy ukazujących niemiecki punkt widzenia. Wystarczy, że za niemieckie pieniążki robią to inne polskojęzyczne środowiska, instytucje i pisma. Czas by za pieniądze polskiego podatnika pokazywano polski punkt widzenia i tak się właśnie dzieje. Pozostaje mieć nadzieję, że redakcja pójdzie za ciosem i przygotuje kiedyś numery poświęcone Wielkopolsce czy Pomorzu. Ostatnimi laty zajmując się bowiem sprawami zbrodni sowieckich i komunistycznych oraz dziejami naszych Kresów, zapomnieliśmy o zbrodniach niemieckiej okupacji oraz o losach naszych Kresów zachodnich.

Zainteresowanych dziejami Górnego Śląska polecamy serial Blisko coraz bliżej, który choć powstał w latach 80 i zawiera pewne ideologiczne wstawki, to jednak jako całość się broni nawet dzisiaj. Jest to saga rodziny Pasterników, wiernych polskości, którzy w każdym pokoleniu stawiają czoła germanizacji. O Śląsku pisaliśmy również na naszym blogu w artykule poświęconym książce Stanisław Wasylewskiego Śląsk Opolski: http://prawymsierpowym.pl/index.php/2016/10/na-strazy-kresow-zachodnich-cz-ii/

A tutaj kilka słów o numerze Biuletynu IPN od samego Instytutu:

Wrześniowy numer „Biuletynu IPN” został poświęcony Górnemu Śląskowi, regionowi szczególnemu na mapie Polski. W sprzedaży już od 31 sierpnia.

W okresie II Rzeczypospolitej województwo śląskie posiadało najmniejszą powierzchnię i miało największe znaczenie dla gospodarki odradzającej się Niepodległej. Poza tym cieszyło się dużą autonomią – posiadało własny parlament i odrębne regulacje prawne w wielu dziedzinach.

W czasie okupacji zostało wcielone do Rzeszy, a jego ludność stała się celem bezwzględnej polityki narodowościowej – Polacy byli poddani brutalnym represjom i ginęli w masowych egzekucjach, a tych, których uznano za nadających się do zniemczenia wpisywano na Niemiecką Listę Narodowościową. O ruchu oporu w tym kontekście pisze Ewa Koj w materiale „Z folkslistą przeciwko Niemcom”. Natomiast o powojennym podziemiu zbrojnym traktują teksty Dariusza Węgrzyna i Adama Dziuby „Nie tylko »Bartek«” i „Przeciwko »gangrynie bolszewickiej«”.

Piszemy też o tym, jakie były dzieje tego regionu pod rządami komunistów. Konfrontujemy prawdziwe realia życia w tej „przemysłowej niecce” z obrazem lansowanym w czasach propagandy sukcesu. W „Ludziach wolności” przypominamy ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę ruchu Światło-Życie.

W numerze znajdziemy też sylwetkę Jarosława Marka Rymkiewicza, a w naszym stałym cyklu „Polskie rodziny” – historię bohaterskich członków rodziny Krzyżowskich z Tychów.

Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem „Prorok nie umiera. Ks. Franciszek Blachnicki” w reżyserii Adama Kraśnickiego.

Biuletyn dostępny jest od 31 sierpnia w placówkach Poczty Polskiej, w sieci Empik oraz w księgarniach IPN w Warszawie. Źródło: http://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/biuletyn-ipn/biuletyn-ipn-od-2017/17115,Biuletyn-IPN-nr-92017.html