wiocha.pl

wiocha.pl

Nie jestem zwolennikiem rządów prawa, ale zdrowego rozsądku. Gdy widzę idiotę, który wyprzedza pod górę tuż przed zakrętem mam ochotę nie tyle wsadzić go do więzienia, co całkowicie wyeliminować ze społeczeństwa. Kto z Państwa oglądał serial „Dexter”, wie o czym piszę. Oczywiście nie posunąłbym się do aż tak drastycznych działań, ale instytucja „naprawiacza” błędów państwa prawa czasem by się przydała. Oto wczoraj gruchnęła wiadomość, że wampir z Bytowa (Leszek Pękalski) ma pod koniec roku wyjść na wolność. Skazany na 25 lat więzienia za jedno zabójstwo, a mówi się, że zabił nawet 70-90 kobiet. I taki człowiek ma wyjść na wolność. Wszystko zgodnie z prawem. Właśnie. Prawo w wielu dziedzinach tak niedomaga, że powinna zastępować je instytucja zdrowego rozsądku, żeby nie napisać chłopskiego rozumu.

Nóż w kieszeni się otwiera (Państwo wybaczą te drastyczne porównania i brutalne odniesienia), gdy słyszy się jak państwo potrafi być słabe w obliczu takich przypadków. Może trochę brakuje nam do Andersa Breivika, który za zabicie ponad 70 osób dostał karę łączną 22 lat, choć czy tak naprawdę jest wielka różnica? Jeśli założyć, że Leszek Pękalski rzeczywiście zabił 70 osób, to wyjdzie na to samo. A gdy odzyska wolność może przekroczy magiczną granicę 100 osób? Wydaje się, że państwo prawa właśnie mu to umożliwia. Pewnie murem za nim stoją organizacje lewackie, które ponad wszystko stawiają rządy prawa, oczywiście sami ich nie respektując w wielu dziedzinach życia.

Pytam się, gdzie jest Rzecznik Praw Obywatelskich? Tak ochoczo wypowiada się na tematy, które rzekomo godzą lewacką wrażliwość. Czy staje w obronie potencjalnych ofiar? Czy broni kobiet, które mogą być zgwałcone przez tego zwyrodnialca? Wielu powie, że przesadzam. Ile to przypadków już było, że mordercy wychodzili na wolność i dokonywali ponownych zabójstw? Czy chcemy się znowu o tym przekonać?

Prawo jest potrzebne, ale mądre prawo, a nie takie, które otwiera wrota więzień ludziom, którzy zasługują na dożywotnie odsiadywanie wyroków (osobiście jestem przeciwnikiem kary śmierci, ale za to skazany otrzymuje jedynie chleb i wodę i musi pracować podczas odbywania kary). Gdy prawo zawodzi, w to miejsce powinna wejść instytucja zdrowego rozsądku. Chętnie pomogę prawu i zasiądę w takiej instytucji. Nawet za darmo. Wszak zdrowy rozsądek to nie jest szukanie kruczków prawnych, ale jest to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy. Zdrowy rozsądek ma w sobie instynkt samozachowawczy, którego w wielu miejscach brakuje prawu.