piswesola.pl

piswesola.pl

Nareszcie. W końcu Platforma Obywatelska wygrywa. Na razie co prawda w sondażu, ale właśnie ten sondaż sprawić powinien przyspieszenie wyborów parlamentarnych. My, osoby oderwane 1,5 roku temu od koryta, żądamy przyspieszonych wyborów. Nic to, że sondaż został przeprowadzony na niereprezentatywnej grupie tuż przed siedzibą TVN na ul. Wiertniczej w Warszawie. Ważne, że w ogóle ktoś zdecydował się na opublikowanie takiego sondażu. Wysokie Obcasy powinny przyznać firmie Kantar Public przeprowadzającej ów sondaż nagrodę za odwagę przekazywania nieprawdy. Bo to też jest sztuka.

Sondaże zawsze budzą skrajne emocje. Ci, którzy uważają, że mają za mało, będą podważać jego wiarygodność, nawet jeśli byłby wiarygodny. Ci, którzy mają w nim tyle ile rzeczywiście mieć powinni zabiorą wody w usta, ci zaś którzy są przeszacowani, będą głosić miastu i światu, jacy to oni są wspaniali i jaką wizję Polski popierają teraz Polacy.

No właśnie, jaką wizję Polski ma „liderująca” w sondażu (bo przecież nie w sondażach) PO? Ktoś coś wie na ten temat? Może tą wizją jest prezydentura Donalda T.? Przecież ten nieudacznik już pokazał, ile można spartolić. Niech teraz robi to na niwie europejskiej, a od Polski wara, byle dalej, ewentualnie z perspektywy celi.

Grzegorz Schetyna? Jaką ma wizję ten polityk? Czy wyborca PO jest w stanie powiedzieć co on ma do zaoferowania? Chyba tylko odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy. A co dalej? Ktoś coś wie? Może obrady rządu będą odbywały się na cmentarzach? Co z 500+? Pewnie się utrzyma, ale w trochę zmienionej formie, czyli 500 tys. zł dla swoich, może nawet z uwzględnieniem pierwszego dziecka.

Wiarygodność buduje się latami. Gdy dana firma często zmienia swoją nazwę i właściciela to śmierdzi to na odległość. Kantar Public wcześniej była znana pod nazwą TNS. Dlaczego to śmierdzi? Ano hipermarkety też często zmieniają swoje nazwy. Kiedyś była sieć Leader Price, która została przejęta bodaj przez Geanta, który został przejęty bodaj przez Real, a ten z kolei został przejęty przez Auchan. Pewnie po to, żeby uniknąć płacenia podatków, a jeśli nawet nie, to z pewnością chodzi o pieniądze. Już te molochy wiedzą jak oszukiwać. To samo dzieje się z grupami prowadzącymi sondaże. Proszę o wyjaśnienie kwestii, co to oznacza, że sondaż jest zamówiony np. przez TVN? Czy to oznacza, że ma być wiarygodny jak Fakty TVN? Czyli, że można tam podawać nieprawdę?

W USA sondaże kłamały w trakcie kampanii. W Polsce to samo. Czy nie ma na nie bata? Czy dowolnie mogą kształtować rzeczywistość polityczną? Przecież nie ulega wątpliwości, że publikując taki sondaż próbują wpłynąć na decyzje Polaków. Tylko gdzie w tym wszystkim uczciwość i wiarygodność?