v

facebook.com

Z czterech władz, które rządzą, dwie są u mnie na cenzurowanym. Władza sądownicza i media. Ich uprzywilejowana pozycja jest aż nadto widoczna, choć nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Na czym polega przewaga tych dwóch władz nad władzą wykonawczą i ustawodawczą? Ano na tym, że sędziowie są w zasadzie nieusuwalni, a media mogą robić co chcą, a i tak nikt im nie podskoczy.

Skupię się dziś na mediach, których szczerze nie znoszę. Dziennikarze kreują rzeczywistość i stają się de facto czynnymi uczestnikami politycznych wydarzeń. Wolność dziennikarzy jest zdecydowanie zbyt duża, a już szczytem wszystkiego jest gdy dziennikarz używa zwrotu: „ze źródeł zbliżonych do…” (i tu możemy dodać sobie PiS, prokuraturę, PO, PSL, otoczenie prezesa, itp.). Ten jeden zwrot pozwala dziennikarzom na takie kreowanie rzeczywistości, że trudno znaleźć inny bardziej jaskrawy przykład. Autor danego artykułu, używając tego zwrotu wcale nie musi mieć informacji z tego źródła (i bardzo często nie ma), ale co mu szkodzi tak napisać? Prawo mu zabroni? Zasłoni się tajemnicą dziennikarską i tyle.

Jestem za wolnością słowa, ale nie w takiej formie. To pozwala dziennikarzom tworzyć inną rzeczywistość. Wymyślają historię, wkładają w usta wyimaginowanej osoby swoją myśl, a potem wszystko toczy się własnym życiem. Każdy chroni swoje źródła informacji. Ale jeśli często zdarza się, że informacja okazała się być wyssana z palca, to dlaczego dziennikarz, który stworzył w swojej wyobraźni jakąś informację, to dlaczego ma być bezkarny?

Właśnie bezkarność w środowisku dziennikarskim bardzo mnie mierzi. Dlaczego ta władza jest poza wszelką kontrolą. Tradycyjny podział Monteskiusza już dawno jest nieaktualny. Media (szeroko rozumiane, czyli prasa, radio, telewizja) od przynajmniej 100 lat, a śmiem twierdzić, że od blisko 200 lat, są poza kontrolą, a jeśli już to co najwyżej pod kontrolą ludzi, którzy mają pośrednie lub bezpośrednie powiązania z władzą.

Informacja w XXI wieku to bezcenna sprawa. Ale jakże niebezpieczna jest dezinformacja. A odnoszę wrażenie, że przez ostatnie lata właśnie ona odgrywa kluczową rolę. Rosja jest tutaj najlepszym przykładem kraju, który łoży ogromne środki na dezinformowaniu. A czy w Polsce nie ma ośrodków, które celowo nie wprowadzają opinię publiczną w błąd?