wydawnictwomiles.pl

wydawnictwomiles.pl

Zainteresowanie Żołnierzami Niezłomnymi nie maleje, czego dowodem są kolejne, coraz bardziej ambitne inicjatywy. Z końcem 2016 roku pojawił się piąty już numer kwartalnika Wyklęci, czasopisma, które zgodnie z deklaracją redakcji, w całości jest poświęcone dziejom Żołnierzy Wyklętych.

To nie jest jeszcze jeden naukowy, niszowy periodyk wydawany dla zamkniętego środowiska naukowców. Kwartalnik Wyklęci, istniejący na polskim rynku od 2015 roku, odzwierciedla fenomen popularności podziemia antykomunistycznego w jego oddolnym, społecznym charakterze. Redaktorem naczelnym pisma jest Kajetan Rajski, student prawa z Krakowa, ze znacznym już dorobkiem pisarskim, znany z aktywności dziennikarskiej oraz dużej liczby spotkań z czytelnikami w Polsce i za granicą. To on jest autorem dwutomowego cyklu Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych.

Redakcja czasopisma oddaje głos pasjonatom historii, lokalnym działaczom przywracającym pamięć o losach Żołnierzy Niezłomnych, nauczycielom, naukowcom, osobom aktywnym również w Internecie na portalach społecznościowych i blogach. Dzięki takiej formule treść każdego numeru zachowuje różnorodność, pokazuje aktywność i dynamizm lokalnych środowisk patriotycznych, a jednocześnie jest przystępna i lekka w odbiorze. Wśród autorów nie brak czołowych nazwisk takich jak Tadeusz Płużański czy prof. Krzysztof Szwagrzyk, ale równie ciekawe są teksty regionalnych historyków, wśród których są autorzy znani z Reduty, tacy jak Piotr Kaszubowski czy Wojciech Łukaszewski.

Każdy numer kwartalnika jest zbiorem artykułów, spośród których tworzony jest główny temat. W aktualnym wydaniu jest nim zagadnienie Żołnierzy Wyklętych – cichociemnych. W poprzednim były to młodzieżowe organizacje konspiracyjne. Pismo ma też atrakcyjną formę zewnętrzną i jest drukowane na papierze dobrej jakości, co przekłada się również na jego cenę – 24,90 zł. Mamy nadzieję, że ta ważna inicjatywa rodem z Krakowa, będzie się rozwijać i na stałe zagości w przestrzeni publicznej. Wszak w zakresie dziejów Żołnierzy Niezłomnych jest wciąż wiele do odkrycia i zbadania.

Redakcja Wyklętych zachęca do prenumeraty pisma. Zainteresowanym podajemy dane kontaktowe do kwartalnika: Wydawnictwo Miles os. Kalinowe 21 lok. 89, 31-815 Kraków tel. 535 583 309 e-mail: wydawnictwo.miles@gmail.com www.wydawnictwomiles.pl.

Tekst ukazał się w nr 14-15 Reduty, która stale z nami współpracuje.