hyJakże często zdarza się, że rzeczy wartościowe przechodzą niezauważone, niedocenione i pozostają gdzieś na marginesie głównego nurtu życia. W bliskiej mi sferze zainteresowań historycznych i literackich przez lata obserwowałem prawdziwe skarby pisarstwa znane nielicznym. Myślę, że jednym z takich wartościowych zjawisk, które przechodzą nam koło nosa jest miesięcznik Nowe Państwo, wydawane przez środowisko skupione wokół tygodnika Gazeta Polska.

Pamiętam Nowe Państwo jeszcze z dawnych czasów, z lat 90. gdy niemal pacholęciem będąc zaczytywałem się w artykułach tego pisma, będącego jeszcze tygodnikiem pod redakcją Anatola Arciucha. Polityki było tam dużo, czytałem nie rozumiejąc do końca jej jeszcze, ale najbardziej przypadały mi do gustu artykuły historyczne. Pismo przez  długi czas związane było ze środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego. Jeszcze z początkiem lat 2000. regularnie czytywałem Nowe Państwo, wydawane już w ładniejszym, magazynowym formacie. Do dziś pamiętam słynną kronikę Mazurka i Zalewskiego Z życia koalicji, z życia opozycji, znaną teraz z tygodnika wSieci, która właśnie w Nowym Państwie miała swój początek. Potem pismo zniknęło mi z oczu. Zachodziły tam jakieś zmiany w składzie redakcji, tygodnik stawał się miesięcznikiem potem już tylko kwartalnikiem.

Gdzieś około 2005 roku wróciłem do czytania Gazety Polskiej, która wtedy odzyskiwała dawny wigor i dawny antykomunistyczny pazur. W roku następnym środowisko tego tygodnika przystąpiło do wydawania Niezależnej Gazety Polskiej, miesięcznika poruszającego tematykę polityki, literatury, historii, w szerszym analitycznym wymiarze, pozbawionym bieżączki typowej dla dzienników i tygodników. To właśnie w tej gazecie Piotr Lisiewicz zapoczątkował kontynuowany do dziś cykl artykułów przedstawiający wybitne postacie polskiej polityki i literatury okresu międzywojennego i emigracji politycznej. Miesięcznik dużo pisywał o Żołnierzach Wyklętych, przyczyniając się do popularyzacji tej, jeszcze wtedy nie tak dobrze znanej, tematyki. Bodaj w 2009 roku istniejące ciągle Nowe Państwo przejęło środowisko Gazety Polskiej i dokonało jego połączenia z Niezależną Gazetą Polską tworząc istniejące do dziś pismo Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo, w praktyce znane tylko z drugiego, tradycyjnego członu tej nazwy.

Tyle historycznych zawiłości z dziejów pisma. A o czym traktuje dziś miesięcznik Nowe Państwo?  Podtytuł miesięcznika: Polityka, Cywilizacja, Historia, daje prostą odpowiedź na to pytanie. Solidne analizy polityczne nie dotyczą jedynie spraw polskich i europejskich. Dużo miejsca poświęcają autorzy sytuacji w Rosji i Stanach Zjednoczonych, oraz co jest chyba rzadkością w polskiej prasie, szczegółowo przedstawiają sytuację panującą w krajach azjatyckich. Ciekawe reportaże z podróży po świecie Stefana Czernieckiego dopełniają obrazu całości. Osobiście najbardziej cenię artykuły Piotra Lisiewicza ze wspomnianego cyklu wybitnych postaci polskiej polityki i kultury, Dariusza Jarosińskiego o Żołnierzach Niezłomnych oraz Magdaleny Michalskiej o znanych twórcach kultury z okresu PRL. O literaturze polskiej kapitalnie pisze Bohdan Urbankowski, jeden z najlepszych znawców biografii Jozefa Piłsudskiego. Dzięki tym i innym autorom, każdy numer miesięcznika trzyma wysoki poziom i jest prawdziwą duchową i intelektualna ucztą.

Myślę, że Nowe Państwo odegrało i nadal odgrywa dużą rolę w formowaniu nowego pokolenia polskiej inteligencji, tej prawdziwej wychowanej na tradycjach II Rzeczpospolitej i Żołnierzy Niezłomnych, tej niepodległościowej i antykomunistycznej. Myślę, że wysoki poziom merytoryczny Nowego Państwa  powoduje, że możemy je polecać nawet najbardziej wymagającym czytelnikom.

Polecamy stronę pisma zawierającą wiele archiwalnych artykułów:  http://www.panstwo.net