polskieradio.pl

polskieradio.pl

Od soboty Rafał Majka zdominował Ryszarda Petru, Jarosława Kaczyńskiego i Roberta Lewandowskiego. Jest na ustach wszystkich, bo zdobył brązowy medal na igrzyskach w Rio de Janeiro. I tak pewnie będzie przez 2 tygodnie. Politycy zeszli na boczny tor, a zastępują ich sportowcy. W ostatnim roku w polityce polskiej nastąpiło istne trzęsienie ziemi, może teraz zatem czas na zmiany w sporcie? Coś drgnęło, coś się ruszyło. Najpierw piłkarze pokazali, że można, że da się wygrywać niemal z każdym. Teraz piłkarze Legii Warszawa są o krok od Ligi Mistrzów. Utarło się nawet hasło „jak nie teraz, to nigdy”. Rzeczywiście, szansa na to jest ogromna, choć bądźmy jednocześnie szczerzy, Legia gra fatalną piłkę, a szanse na wejście do Ligi Mistrzów są tylko dlatego, że inni są jeszcze słabsi (albo mają mniej szczęścia). Nie zmienia to jednak faktu, że i w sporcie zmierza ku lepszemu.

Waleczność to cecha, którą zawsze będę cenił najbardziej. Czasem widać, że danej drużynie, czy danemu zawodnikowi nie starcza umiejętności. Wówczas pozostaje jedynie walka. I nie mam tu wcale na myśli Rafała Majki, który jest prawdziwym mistrzem w jeździe po górach. Ale mimo wszystko waleczności odmówić mu nie można. Daje z siebie wszystko i jeszcze trochę. Dobry przykład dla młodzieży. Jak już coś robisz, rób to dobrze i z uporem.

Nie ma co ukrywać, że ostatnie igrzyska nie były zbyt obfite jeśli chodzi o zdobycze medalowe. Oczywiście nie zwalam to na władze rządowe (choć akurat często przykład idzie z góry, a skoro ministrem sportu była Mucha, to i wyniki były w kategorii muszej). Tak samo będzie, jeśli zamiast dziesięciu medali Polacy przywiozą z Rio dwadzieścia medali, nie będę twierdził, że to zasługa ministra Bańki, czy premier Szydło. To nie tak. Jednak jest coś w tym, że gdy państwo jest silne i postawione są wysokie wymagania, to przekłada się (choć nie musi) na inne dziedziny. Jeśli w państwie jest dyscyplina, to owa dyscyplina na dobre zadomawia się w szkołach itd. Nie wiem, czy Państwo dobrze mnie rozumieją, ale wyczuwam, że co niektórzy łapią się za głowę, gdy czytają te słowa. Chodzi mi jedynie o to, że gdy na górze nie robi się przekrętów, gdy dba się o sprawy najważniejsze, to potem przekłada się to na różne inne dziedziny. Skoro do tej pory rząd pozwalał na wyłudzenia VAT-u to z pewnością wielu korzystało z tej furtki i z przyjemnością czerpało z tego korzyści. W momencie, gdy ta furtka została zamknięta, kombinatorzy muszą znaleźć inną furtkę, albo dostosować się do obecnych standardów, czyli muszą być uczciwi.

W sporcie dyscyplina jest to warunek sine qua non sukcesów. Trenerzy Ewy Swobody (naszej najszybszej obecnie biegaczki) mówią wprost, że gdy ona dorosła, zrozumiała, że ma talent na miarę medali olimpijskich (teraz nie, ale za cztery lata jak najbardziej), to ta zabrała się za prawdziwą pracę. Talent to nie wszystko. Potrzebna jest również wola walki, hart ducha. Można nie przepadać za Cristiano Ronaldo (sam nie jestem jego fanem), ale gdy spojrzy się na jego tytaniczną pracę, to trzeba to docenić. Talent o wiele większy ma Messi, ale to Ronaldo jest pracusiem. Zmierzam do tego, że gdy talentu jest trochę mniej, można to nadrobić wolą walki. A tę można kształtować już od najmłodszych lat, w szkole. A szkoła będzie lepsza, gdy będzie w niej dyscyplina. Dyscyplina będzie, gdy komuś na górze będzie zależało, żeby było dobrze, lepiej. Może i minister Bańka nie ma wpływu na wyniki polskich sportowców, może premier Szydło nie ma możliwości pomóc polskim sportowcom, ale przekonany jestem, że czasami ów wpływ polityków na wyniki sportowców jest o wiele większy niż nam się to wydaje. Dzisiejsza dyscyplina polskich polityków może zaowocować na kolejnych igrzyskach. I tego się trzymajmy!