bez tytułuI znowu nam się udało. Przed Państwem nowa, pachnąca drukarnią Reduta. Jak my to robimy? Od pewnego czasu każde kolejne wydanie miało być tym ostatnim. A mimo to ciągle znajdowaliśmy choć trochę sił, żeby złożyć następny numer. Wszystko po to, by pokazać Czytelnikom, co nam jeszcze leży na sercu, co siedzi w umyśle, co spoczywa na zakurzonej półce, pełnej historycznych pamiątek. Może ten egzemplarz Reduty również nie jest ostatnim?

Oddajemy w Państwa ręce wydanie bogate w różnorodną tematykę historyczną – od represji wobec mieszkańców wsi w okresie stalinowskim po pisarstwo Józefa Mackiewicza. Tematem przewodnim uczyniliśmy jednak zupełnie inne wydarzenie – pamiętne obchody Milenium Chrztu Polski z roku 1966. Nie mogło być inaczej. W chwili gdy powstaje ten numer Reduty, nie przebrzmiały jeszcze echa głównych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski zorganizowanych w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia oraz na Jasnej Górze 3 maja 2016 roku. Pełne ważnych słów, deklaracji i wydarzeń, spięły jedną klamrą historię dziesiątek polskich pokoleń. Jak czytamy w okolicznościowej uchwale Zgromadzenia Narodowego: W długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Wyrazem tego trwania było milenijne zwycięstwo 1966 roku, poprzedzone Jasnogórskimi Ślubami Narodu i Wielką Nowenną ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Tak doniosła rocznica sprzyja analizom i refleksjom. Profesor Andrzej Nowak w jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi stwierdził, że przed Polską wyłaniają się poważne zagrożenia, ale i wielkie perspektywy. Według niego na naszych oczach rozgrywa się w Polsce konfrontacja chrześcijaństwa z falą nihilizmu i od rezultatu tego starcia zależy nie tylko przyszły los Polski, ale i całej Europy. Walka duchowa z roku 2016 jest zatem kontynuacją walki o duszę narodu sprzed półwiecza. Oby i tym razem była zwycięska dla Polski.

Zapraszamy na kanał Reduty na youtube i stronę na facebooku https://www.facebook.com/pages/Reduta/189179254567630?fref=ts