economist.com

economist.com

Gdybym był Brytyjczykiem też powiedziałbym NIE Unii Europejskiej. Może z innych powodów niż oni, ale też byłbym za wyjściem z tego dziwnego tworu, który chce więcej znaczyć, niż ludzie się na to swego czasu, świadomie lub mniej świadomie, zgodzili. UE chce zawładnąć umysłami, emocjami i w ogóle wszystkim. Chce, żeby liberalne światopoglądowo narody (Szwedzi, Holendrzy) zrównać z konserwatywnymi (Polacy, Węgrzy). Ani w jedną mańkę to nie przejdzie, ani w drugą. A mimo to, z uporem maniaka, próbuje to zrobić UE, ale te jej zapędy powoli tracą impet. Jeszcze bardziej wyhamowała je Wielka Brytania.

UE ma sens tylko wtedy, gdy jest wspólnotą opartą na swobodzie przepływu towarów, usług i ludzi. Gdy jej sensem staje się ingerowanie w sprawy obyczajowe, prawne, czy nawet personalne (kto ma rządzić w danym kraju), to nie dziwota, że ktoś mówi jej bye, bye! Poniekąd zazdroszczę Brytyjczykom tej decyzji, ponieważ świadczy to o tym, że są na tyle mocni, że mogą sobie na taki krok pozwolić.

U nas pewnie też znalazłoby się wielu przeciwników UE (choćby ja), ale nie tak wielu, żeby z niej wyjść. Poza tym Polacy są podatni na propagandę, a ta byłaby przeogromna, gdyby nagle okazało się, że odbędzie się referendum w sprawie wyjścia Polski z UE. Dniami i nocami ekonomiści przekonywaliby, że Polska w ciągu roku by zbankrutowała. Politolodzy twierdziliby, że to koniec Polski, że nikt nie traktowałby naszego kraju jako wiarygodnego partnera. Ponadto wmawialiby, że jeśli nie UE to pozostaje nam jedynie… Rosja. Oczywiście to nie jest prawda, bo przez ostatnie lata zbyt łatwo uwierzyliśmy w moc UE, że ta załatwi za nas wszystkie trudne sprawy. Nie załatwi. Trzeba samemu zabiegać o swoje interesy, a najlepsze to takie, które są robione za plecami UE. Od lat powtarzam, że najważniejsze są stosunki dwustronne. Żadne pośrednictwo UE, tylko własny interes. W tym kontekście bardzo dobrze oceniam ostatnie spotkania polsko-chińskie.

Brytyjczyków nie lubię i tęsknić za nimi nie będę. Nie zmienia to jednak faktu, że ich cenię i podziwiam, bo potrafili przeciwstawić się kaprysom europejskich dygnitarzy, którzy trzęsą UE. Wiedzą Państwo dlaczego UE jest słaba? Bo ludzie, którzy stoją na jej czele są słabi. To ludzie, którzy przypadkowo znaleźli się na tak intratnych posadach. Ich tam nie powinno być. Tusk, Juncker, Schulz. Toż to bida z nędzą. Skoro to są przywódcy unijni, to w ogóle nie dziwi mnie, że jest ona słaba jak nigdy. Niektórzy myślą, że miarą europejskości jest jeśli ktoś w pół roku nauczy się angielskiego. Można być wybitną osobowością, nie znając żadnego języka, poza ojczystym. Piszę o tym dlatego, że dzisiejsza UE poszła za daleko z tą integracją. Europa Ojczyzn jest dużo lepszym pomysłem na przyszłą UE. Ale dzisiejsi decydenci chcą zawładnąć umysłami Europejczyków. Chcą narzucić im nową wizję, w której to oni decydują o wszystkim. Nie tędy droga.

Kto następny? Francuzi? Nie, oni przecież boją się własnego cienia, a poza tym im akurat jest dobrze zajmować drugą po Niemczech pozycję w UE. Niemcy? Też nie, bo kto rezygnowałby z liderowania Europie? Włochy? To ciut lepsza wersja niż Francuzi, ale tylko ciut. Polska? A czemu nie? Może warto rozpocząć działania, które będą zmierzały do tego, żeby opuścić UE, ale najpierw zapewnić sobie (poprzez relacje dwustronne) te same prawa, które wynikają z przynależności do UE. A gdy te prawa zostaną zapewnione, po prostu opuścić tę chorą instytucję? Ktoś powie, że to nierealne. A mi się wydaje, że w tej kwestii nierealne jest możliwe. I tego się trzymam. Exit zawsze jest! Z każdej sytuacji!