fronda.pl

fronda.pl

Pozamykane sklepy w świąteczne dni to udręka dla wielu fanów robienia zakupów. W Zesłanie Ducha Świętego pozamykane sklepy, w Boże Ciało również. Dla wielu jest to ogromny szok. Owszem, zdarzają się otwarte sklepy, ale w tych za ladą stoi ich właściciel. Niedziela bez zakupów, święta bez zakupów, to na razie marzenie ściętej głowy, ale nie jest to niemożliwe. Polacy przyzwyczaili się do spędzania czasu w galeriach handlowych. Myślą, że małpują europejskie wzorce, a de facto nie wiedzą o tym, że choćby w Niemczech jest zakaz handlu w niedziele. Dla niektórych jest to najlepszy sposób na spędzenie świątecznego dnia. Nie znam tego problemu, ale wydaje się, że jest tak dlatego, że nie znają oni innych sposobów. A głównym powodem, dla którego korzystają z otwartych w niedziele sklepów jest przyzwyczajenie. A to można łatwo ukrócić. Wystarczy wprowadzić odpowiednie regulacje prawne, które uniemożliwią handel w niedziele i świąteczne dni.

Odpoczynek to bardzo ważna sprawa. Ludzie nie umieją odpoczywać, choć ciągle narzekają, że są zmęczeni. A wystarczy przysiąść w niedzielę, odpocząć, zregenerować siły na kolejny tydzień pracy. Wielu z nas nie potrafi tego robić. Zabiegani ludzie to znak czasu. Przez to zabieganie wiele naprawdę ważnych rzeczy nam umyka. Pomijam sprawy wiary, czy religii, bo to kwestia indywidualna, ale przez brak odpoczynku stajemy się coraz mniej życzliwi, coraz bardziej podli.

W związku z tym, do poniedziałku żadnego nowego tekstu nie będzie. Okolice Bożego Ciała to dobry czas na odpoczynek, czego i Państwu i sobie życzę. Miłego wypoczynku.