facebook.com

facebook.com

W całej Polsce 1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości odbędą się w największych miastach, ale i mniejsze uczczą Ich pamięć. Przedstawiamy przebieg uroczystości, które będą miały miejsce na Mazowszu, a konkretnie w: Ciechanowie, Płocku, Przasnyszu, Płońsku i Pułtusku. Prawymsierpowym.pl stara się przybliżać sylwetki bohaterów oraz polecać książki ich upamiętniające. To ważne, żeby z szacunkiem odnosić się do tych heroicznych postaw wielu, głównie młodych ludzi.

CIECHANÓW
Program Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Starosty Ciechanowskiego i Prezydenta Miasta Ciechanów
28 lutego, godz. 12.00 – Bieg „Tropem Wilczym”. Trasa biegu to ul. Warszawska. Będą dwa dystanse1963 m i 5 km. Start i meta przy zegarze słonecznym. Podczas biegu będzie prowadzona zbiórka publiczna na pomnik Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33 w ramach projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.
29 lutego, godz. 16.00 – Rozstrzygnięcie Konkursu Literacko – Plastycznego „BO LEPIEJ BYŚMY STOJĄC UMIERALI, NIŻ MAMY KLĘCZĄC NA KOLANACH ŻYĆ…” (Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” w Ciechanowie).
1 marca, godz. 10.00 – Projekcja filmów „Legenda 27 Dywizji Wołyńskiej AK” i „Kasanci z Jaty” oraz spotkanie z reżyserami Marią Wiśnicką i Andrzejem Wyrozębskim, dla młodzieży i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (Kino „Łydynia”).
godz. 17.00 – Złożenie kwiatów i Apel Poległych przed dawną siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie).
godz. 18.00 – Projekcja filmu „WiN. Ostatnia nadzieja” oraz koncert pieśni o żołnierzach wyklętych w wykonaniu barda Dariusza Grzybkowskiego (Kawiarnia Artystyczna PCKiSz w Ciechanowie).
Obchodom będzie towarzyszyć wystawa pokonkursowa Konkursu Literacko – Plastycznego „BO LEPIEJ BYŚMY STOJĄC UMIERALI, NIŻ MAMY KLĘCZĄC NA KOLANACH ŻYĆ…” (Galeria „Na Pięterku im. Zygmunta Szczepankowskiego lub Hol PCKiSz)

PŁOCK

Tegoroczne obchody obejmują Płocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz imprezy towarzyszące.

Płocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w dniu 28 lutego 2016r. O godz. 12:45 spotykamy się przed Rzymskokatolicką Parafią Św. Stanisława Kostki w Płocku, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie obchodów. Następnie wszyscy razem przemaszerujemy ulicami Płocka w kierunku ul. Kościuszki, gdzie o godz. 13:40 będziemy mogli obserwować historyczną rekonstrukcję „Odbicie więźniów Urzędu Bezpieczeństwa”. Tego samego dnia o godz. 18.00 w kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbe odbędzie się msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

Imprezy towarzyszące zostały zaplanowane na kilka dni.
W dniu 26 lutego o godz. 18.00 w Novym Kinie Przedwiośnie odbędzie się spotkanie z kpt. Weroniką Sebastianowicz – Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi. Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmu „Weronika i jej chłopcy”.

Z kolei 27 lutego o godz. 18.00 w płockiej Wieży Ciśnień odbędzie się wernisaż pokonkursowy na plakat „Bohaterowie z cienia”.

01 marca o godz. 11.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. W. Jagiełły odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Elżbiecie Kozaneckiej ps. Basia. Tego samego dnia o godz. 13.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Małachowskiego nastąpi odsłonięcie w galerii zasłużonych Małachowiaków portretów dwóch Żołnierzy Niezłomnych – por. Zdzisława Kisielewskiego i ppor. Władysława Dubielaka. Następnie po tym wydarzeniu w auli Małachowianki odbędzie się projekcja filmu „Żołnierze Wyklęci”

PUŁTUSK
1. Złożenie kwiatów na Pierwszym Cmentarzu 28.02.2016 g.11.00- Pomnik pamięci poległych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego .
2. Msza Święta w niedzielę 28 lutego 2016 w Bazylice Pułtuskiej o g.12.00.
2. O godzinie 13.15(Po Mszy Świętej) Bieg „Tropem Wilczym” -W Polsce po raz czwarty, w Pułtusku po raz pierwszy .
3. Dzień 1 marca 2016 – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych .

4. Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim – 10 marca, godz. 19:00

PRZASNYSZ

1 marca, godz. 12:00 – wykład dr. Krzysztofa Kacprzaka (Zastępcy Prezydenta Miasta Ciechanów) pt. „Kim byli partyzanci?”, w siedzibie Muzeum w Przasnyszu, ul. Rynek 1

PŁOŃSK

Starostwo Powiatowe w Płońsku i Zespól Szkół Ogólnokształcących w Płońsku serdecznie zapraszają do udziału w Powiatowym Biegu Ku Czci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się w Płońsku 28 lutego o g. 17.00 Starostwo Powiatowe w Płońsku i Zespól Szkół Ogólnokształcących w Płońsku serdecznie zapraszają do udziału w Powiatowym Biegu Ku Czci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się w Płońsku 28 lutego o g. 17.00. Wydarzeniu będzie towarzyszyła ekspozycja historyczna przedstawiająca rekonstrukcję oddziału żołnierzy wyklętych przygotowaną przez Jednostkę Strzelecką 1006 z Płońska. Szczegóły na stronie www.powiat-plonski.pl