redutaPodwójny, 8-9 numer Ciechanowskiego Pisma Historycznego „Reduta” jest już dostępny. Oto co redakcja pisze we wstępie: 

„Czy udało nam się Państwa zaskoczyć okładką tego numeru Reduty? Mamy nadzieję, że choć trochę. Można by rzec, że jest nieco inaczej, ale ciągle tak samo. Staramy się nie popadać w rutynę i otwierać nowe pola badań, analiz, dyskusji.

Głównym, okładkowym tematem wykraczamy poza dotychczasową strefę naszych zainteresowań, czyli okres komunizmu. Tak mordowali Niemcy to artykuł, który przybliży Czytelnikom okoliczności – zapewne dobrze znane starszemu pokoleniu – zbrodni dokonanej przez Niemców w podciechanowskim Ościsłowie w 1940 roku. Nie chcemy epatować makabrą czy zwykłą sensacją. Przypominanie dzisiaj niemieckich okrucieństw okupacyjnych ma jednak swój głęboki sens. Niemal w każdym tygodniu słyszymy coraz bardziej absurdalne informacje dobiegające ze świata o rzekomych polskich obozach koncentracyjnych czy polskiej (współ)odpowiedzialności za zagładę Żydów.

Niedługo może się okazać, że mityczni naziści (już nie używa się słowa „Niemcy”), to zapewne jacyś źli Polacy. Niestety również w naszym kraju nie brak środowisk, które powielają te historyczne kłamstwa. Musimy mieć świadomość, że Niemcy nie tylko podbiły nas gospodarczo, ale są także w fazie podbijania naszych umysłów i formowania naszej mentalności, oczywiście zgodnie z własnym interesem. Dominacja niemieckich mediów na polskim rynku i płynący do Polski strumień niemieckich grantów, funduszy, nagród, odznaczeń czy stypendiów, mają za cel wykreowanie zakompleksionego i służalczego wobec Niemiec pokolenia. Dlatego tak ważne staje się podkreślanie historycznej prawdy o tym, czego dokonali Niemcy w czasie okupacji, również na Północnym Mazowszu.

Polecamy naszym Czytelnikom pozostałe artykuły numeru, w tym szczególnie Paragraf przebaczenie, poruszającą reporterską opowieść o stalinowskim kacie i jego ofierze. Przedstawiamy schemat przygotowań ciechanowskiej bezpieki do infiltrowania uroczystości peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w latach 1975-1976, biogramy ciechanowskich Powstańców Warszawskich oraz materiał o dziesięcioleciu strony internetowej Architektura Ciechanowa. Numer, jak zazwyczaj, uzupełniamy tekstami przybliżającymi wartościowe książki i filmy. Z dużą satysfakcją obserwujemy, jak wiele takich inicjatyw powstaje, zarówno w skali kraju, jak i na naszym terenie. To dzięki nim – powoli, ale systematycznie – wyłania się prawdziwy obraz najnowszej historii Polski, a w konsekwencji obraz współczesności, którą coraz lepiej możemy nazywać i rozumieć. Stąd już prosta droga do powstania prawdziwej wspólnoty, do odnawiania więzi i społecznego zaufania, do troski o rozwój kraju i jego tradycje, słowem droga ku prawdziwie Niepodległej…”

Jeśli kogoś z naszych Czytelników zainteresowała zawartość pisma „Reduta” serdecznie zachęcamy do złożenia zamówienia bezpłatnego numeru w formie pdf pod adresem:

reduta.ciechanow@gmail.com

Zachęcamy również do odwiedzenia i polubienia strony Reduty na facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Reduta/189179254567630?fref=ts