ewastankiewicz.wordpress.com

ewastankiewicz.wordpress.com

W minioną niedzielę po raz piąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Projekt ustawy o ustanowieniu tego święta, złożył w Sejmie w lutym 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. Na datę obchodów nieprzypadkowo wybrano dzień 1 marca.

Tego dnia w 1951 roku zamordowany został  metodą katyńską  IV Zarząd Zrzeszenia WiN (nie licząc V Zarządu prowokacyjnie utworzonego przez UB),  na czele z pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim. Na krótki czas przed śmiercią napisał on gryps do syna o następującej treści:

Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako Katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać.

Czyż w tych słowach nie został przekazany niejako testament dla narodu polskiego?

I właśnie poprzez uroczyste obchody święta upamiętniającego Żołnierzy Niezłomnych oraz poszukiwanie i identyfikowanie ofiar zbrodni komunistycznych, niejako spełniamy wolę Pułkownika.

Po dziś dzień owoce budowanego kilkadziesiąt lat kłamstwa na temat Żołnierzy Wyklętych są widoczne zarówno w mediach jak i w społeczeństwie. Na szczęście, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z roku na rok jest obchodzony przez coraz szersze grono osób, zwłaszcza młodych.

Klimat obchodów ma formę happeningu – z myślą właśnie o młodych, tych urodzonych już po 1989 roku. Powstaje wiele inicjatyw: biegi, marsze, czy akcje na portalach społecznościowych typu „Wyklęci na Profilowe!”. Wszystko to ma służyć „promocji” ludzi, którzy po 1945 roku nie poddali się nowej okupacji. Miejmy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom Wyklęci przestaną być wreszcie wyklęci!

Poza medialnym szumem warto zwrócić uwagę na najważniejszą sprawę tj. na poszukiwania, ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego.

Od 2011 roku, IPN wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości, Uniwersytetami Medycznymi w Szczecinie i we Wrocławiu,  na czele z profesorem Krzysztofem  Szwagrzykiem   prowadzą na terenie Polski prace poszukiwawcze.

Do tej pory udało się odnaleźć szczątki przeszło 700 osób, z których ponad 40 zidentyfikowano. 1 marca 2015 roku podano kolejnych pięć nazwisk.

Są nimi: Edward Pytko, Józef Kozłowski, Marian Kaczmarek, Stanisław Kutryb oraz sanitariuszka słynnej V Brygady Wileńskiej majora „Łupaszki” – Danuta Siedzikówna. W kolejnych dniach, przybliżymy pokrótce tych jakże wielkich i wspaniałych bohaterów, którzy swym życiem i śmiercią pokazali nam ideał męstwa i patriotyzmu i stali się dla nas wzorem najpiękniejszych cnót człowieczeństwa.