bialykruk.pl

bialykruk.pl

Nie ma większego fotografika, specjalisty od Krakowa niż Adam Bujak. Swe rodzinne miasto fotografuje od ponad pół wieku! Wydał o starej stolicy Polski kilkanaście albumów; przyszedł czas na nowy. Bo też i miasto znowu sporo się zmieniło, wypiękniało. Czegóż nie ma w tym „Tysiącletnim Krakowie”? – i katedra, i najśliczniejsze kościoły, i zamek wawelski, pałace oraz stare kamienice, teatry, muzea, pomniki – długo by wymieniać. A wszystko to o różnych porach roku… Niezwykle nastrojowe zdjęcia, jakże często widoki niedostępne dla zwykłego turysty, uzupełnione zostały o barwnie napisany tekst innego wielkiego miłośnika podwawelskiego grodu, wybitnego historyka sztuki Krzysztofa Czyżewskiego. Ten album to nie tylko fotograficzna wycieczka po Krakowie, ale także opowieść o polskiej historii, tradycji i tym wszystkim, co stanowi kwintesencję polskości, a co tak dobrze symbolizuje Kraków. Wydawnictwo Biały Kruk oraz prawymsierpowym.pl gorąco polecają!

Książka ukazuje się w pięciu wersjach językowych, dzięki czemu z tysiącletnim dziedzictwem dawnej stolicy Polski będą mogli zapoznać się także cudzoziemcy. Tym albumem pokazujemy innym narodom to, co mamy w Polsce najpiękniejszego!

Kraków należy do najpiękniejszych miast w Europie – przecież tutaj przyjeżdżają miliony turystów z całego świata! Niektórzy z nich w ogóle nie zdają sobie nawet sprawy, że to miasto szczyci się dziejami stolicy wspaniałego królestwa, kiedyś potężnego, rządzącego niemal całą Europą Środkową, że mamy tutaj genialne zabytki, wspaniałe świątynie – gdzie byśmy nie poszli, na każdej ulicy, wszystko zniewala! Widzimy to, co narosło przez te tysiąc lat – mamy czym się zachwycać, możemy śmiało pokazać ten Kraków.

Oczywiście jestem autorem kilkunastu albumów o Krakowie, moim ukochanym mieście, i każdy jest inny – jak widać, jest co fotografować, jest jeszcze w czym wybierać i za każdym razem pokazać coś nowego. Wspaniałym Krakowem możemy pochwalić się na całym świecie, dlatego album wydany został w pięknej, godnej tysiącletniego miasta szacie graficznej i w aż czterech językach obcych!

Fotografie przygotowywałem już od 4-5 lat, a ostatnie zdjęcia są z czerwca tego roku. Uważam, że to jest dzieło moje i wielu mistrzów, wielkich artystów, architektów, malarzy, rzeźbiarzy – tylu wspaniałych twórców tworzyło to miasto przez setki lat!

Adam Bujak

Kraków, jaki jest - każdy widzi? Nie, żeby zobaczyć wieki kultury, wiary i historii razem splecione w tych murach, wnętrzach i ludziach, którzy je ożywiają – potrzeba oka specjalnego. Takie oko, czułe nie tylko na  „zwyczajne” światło i kadr, ale także na światło wieczne i kadr, jaki dla Krakowa stanowi Ojczyzna cała - takie oko ma tylko jeden Mistrz fotografii: Adam Bujak. Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima – Kraków, najwspanialsze z miast całej Polski  - ma swojego najwspanialszego fotografa: Bujak totam Cracoviam pictor maximus.

Prof. Andrzej Nowak

Album jest przepiękny. Żadne słowo nie odda tego, co znajduje się na blisko 300 jego stronach. Po obejrzeniu tych zdjęć pierwsze co przychodzi na myśl, to pojechać do Krakowa i zobaczyć te fotografie na żywo. Takie wrażenie zrobił na mnie album o Krakowie. Dla Autora, Adama Bujaka nie ma chyba większej radości, niż to, że zachęcił kogoś do odwiedzenia dawnej stolicy Polski. A jeśli album ten trafi do rąk obcokrajowców to z pewnością niejeden zdecyduje się na wycieczkę do Krakowa. I to wszystko będzie zasługą Adama Bujaka, bo jego zdjęcia urzekają, dają do myślenia, pobudzają wyobraźnię, pozwalają na nowo odkryć piękno krakowskiego grodu. Ten dar posiadają jedynie wybrani i tym darem został obdarzony Adam Bujak. Polecamy Państwu zakup tego albumu, bo naprawdę warto mieć go w swojej kolekcji. Polecamy album, który cieszy oko… Polska jest piękna, Kraków jest piękny oczami Adama Bujaka…

Prawymsierpowym.pl

Tysiącletni Kraków fot. Adam Bujak, tekst Krzysztof Czyżewski, wydawnictwo Biały Kruk, prawie 500 zdjęć, 296 str., 24 x 30 cm, papier kredowy błyszczący 150 g, twarda oprawa, lakierowana, obwoluta, osobne wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, francuska, włoska. Naprawdę warto mieć!