wydawnictwofronda.pl

wydawnictwofronda.pl

Autor: Szymon Nowak

Wydawnictwo: Fronda

Nie było już szans? W miarę umacniania się władzy komunistycznej do wielu z nich docierała świadomość, że nie ma już szans na taką Polskę o jaką walczą. A jednak nie rezygnowali. Bo ich wartościami były patriotyzm, wolność i godność.

Beznadzieja, nędza i trud życia w partyzantce. Wegetacja w leśnych kwaterach, głód, choroby, niepewność jutra i stały lęk. Jeden krok i już można było przejść na tamtą stronę. Za cenę zdrady. Ale oni trwali. Bo taki był ich wybór.

Żołnierze oddziałów wyklętych. Za życia pozostający zwykle w cieniu swoich dowódców, lecz równi im męstwem, duchem i patriotyzmem. Przez wiele lat pozostawali na marginesie życia. Ich dramatyczne losy, arcytrudne ludzkie wybory dopiero teraz stają się nam coraz bardziej znane i coraz bliższe.

Książka zawiera historię działań 22 oddziałów antykomunistycznej partyzantki, kilkadziesiąt mało znanych, oryginalnych fotografii, a także mapę działań operacyjnych i tras przemarszów oddziałów wyklętych.

Owa publikacja jest także pasjonującą opowieścią o akcjach sił komunistycznych i resortu bezpieczeństwa, wymierzonych w oddziały niepodległościowe – o obławach, prowokacjach, werbowaniu agentów.

Z całej akcji ocalał tylko jeden partyzant, Andrzej Bujak ps. Jędrek, który opowiedział później, że jego grupa na punkcie przeładunkowym została umieszczona w dworku myśliwskim (lub poniemieckiej szkole) gdzieś w  lesie nad jeziorem. Tam, uraczeni kolacją i alkoholem (najprawdopodobniej z dodatkiem środków nasennych), żołnierze zasnęli – fragment książki…

Książka do nabycia w Księgarni Ludzi Myślących: http://www.xlm.pl/oddzialy-wykletych/.

Na łamach prawymsierpowym.pl gorąco zachęcamy do zainteresowania się tematem Żołnierzy Wyklętych. Wiemy wciąż za mało, ale niniejsza publikacja i jej podobne pozwalają lepiej poznać ich niesamowite losy…