redutaJak ten czas leci. Niedawno prawymsierpowym.pl informował o powstaniu nowej inicjatywy w postaci pisma „Reduta” a tymczasem ukazał się już jego czwarty numer. Tym razem pismo, większe objętościowo niż poprzednie wydania, poświęcone zostało Żołnierzom Wyklętym. Oto co redakcja pisze we wstępie:

„W czwartym numerze Reduty zapraszamy Państwa na wędrówkę w nieco odleglejsze niż zwykle rejony naszej najnowszej historii. Przedstawiamy temat niezmiernie trudny i bolesny – tragiczne losy Żołnierzy Niezłomnych Północnego Mazowsza.

Heroiczna walka partyzantów Antykomunistycznego Powstania z sowiecką nawałą tylko pozornie zakończyła się klęską. Zniszczeni i upodleni w okresie PRL, odżywają dzisiaj w zbiorowej pamięci i stają się idolami młodego pokolenia. Fala fascynacji Niezłomnymi, ich gorącym patriotyzmem, ideowością, odwagą i poświęceniem, ogarnia już całą Polskę. To głód wartości, autorytetów, poszukiwanie własnej tożsamości i punktu odniesienia w tych, jakże cynicznych czasach, popycha młodych ludzi w kierunku niezłomnej historii Polski.

Nie usłyszą o niej w szkole, nie dowiedzą się z publicznych mediów. Sami zdobywają wiedzę o przeszłości, docierają do książek, filmów. I chwała im za to. Także Ciechanów, wprawdzie powoli i niemrawo, ale systematycznie, z roku na rok otwiera się na Niezłomnych. Wykład w muzeum, spotkanie z weteranem Armii Krajowej – Powstańcem Warszawskim, coraz większa frekwencja na uroczystościach przed siedzibą byłego Urzędu Bezpieczeństwa. Wszystko to daje nadzieję na przyszłość. Wzorem dla naszego miasta niech będą obchody w Pile (szczegółowa relacja na stronie 23), gdzie – dzięki zaangażowaniu kilku osób – udało się zorganizować, imponujące swoim rozmiarem, uroczystości.

Główny artykuł numeru to historia pięciu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z okolic Przasnysza, ukazująca dramat pierwszych miesięcy komunistycznej okupacji. Prezentujemy również kalendarium walk w kolejnych latach, aż do zamordowania ostatnich Niezłomnych w 1953 roku. Zagadnienie uzupełniają odezwy podziemia i meldunki walczącej z nim bezpieki. Polecamy także relację ze styczniowej konferencji Instytutu Pamięci Narodowej Powiat Ciechanów w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych.”

Jeśli kogoś z naszych Czytelników zainteresowała zawartość pisma „Reduta” serdecznie zachęcamy do złożenia zamówienia bezpłatnego numeru w formie pdf pod adresem: reduta.ciechanow@gmail.com

Zachęcamy również do odwiedzenia i polubienia strony Reduty na facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Reduta/189179254567630?fref=ts