ipn.gov.pl

ipn.gov.pl

Już po raz czwarty będziemy obchodzić w dniu 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Chcielibyśmy gorąco zachęcić naszych Czytelników do popularyzowania idei tego święta oraz do organizowania i włączania się w organizację obchodów upamiętniających w tym dniu żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących z narzuconą Polsce po roku 1945 komunistyczną władzą.

Uczczenia pamięci bohaterów będzie wyrazem szacunku dla historii Polski, protestem wobec braku prawdziwej dekomunizacji oraz wyrazem dezaprobaty dla bezideowości rządzących Polską drobnych cwaniaczków. Przedstawiamy poniżej apel w tej sprawie wystosowany przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej:

W ostatnich latach ich [Żołnierzy Wyklętych – przyp. red.] bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Z roku na rok przybywa działań zarówno organizowanych przez instytucje państwowe (na czele z IPN), jak i inicjowanych przez różnego rodzaju organizacje społeczne. Wzrost zainteresowania dziejami Żołnierzy Wyklętych nie wynika jedynie z faktu, że były one przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane. Historia całych oddziałów i pojedynczych żołnierzy  powojennego podziemia pomaga kształtować patriotyczną postawę, inspiruje do działania na rzecz wspólnego dobra.

Zachęcam Państwa do skorzystania w tym wyjątkowym dniu z oferty edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej oraz współpracujących z nami organizacji.

Dr Łukasz Kamiński

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Pod tym linkiem nasi Czytelnicy mogą odnaleźć bogaty zbiór materiałów, zdjęć, plakatów pomocnych w organizacji obchodów: http://pamiec.pl/pa/edukacja/akcje-i-obchody/ogolnopolskie/1-marca-narodowy-dzien/13290,OBCHODY-2014.html

Pod tym linkiem można zapoznać się z historią walk Żołnierzy Wyklętych oraz z genezą Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”:  http://www.wykleci.ipn.gov.pl/

Redakcja prawymsierpowym.pl