reduta.ciechanow@gmail.com

reduta.ciechanow@gmail.com

Od samego początku prawymsierpowym.pl kibicował powstaniu i rozwojowi „Reduty”. To czasopismo, tworzone m. in. przez dwóch współpracowników prawymsierpowym.pl, realizuje postulaty wielokrotnie zgłaszane na naszym blogu: o potrzebie budowania oddolnych inicjatyw w Polsce lokalnej, o tworzeniu sieci kontaktów, o popularyzacji historii najnowszej, wreszcie o konieczności aktywizowania mieszkańców lokalnych wspólnot. Jest to tym ważniejsze, że w tym roku przypadają wybory samorządowe, które dzięki mobilizacji wyborców mogą przyczynić się do jakościowej odmiany Polski lokalnej.

Cóż więc ciekawego słychać w  „Reducie”? Okazuje się, że od ponad dwóch tygodni jest dostępny już trzeci numer pisma. Gazeta cieszy się coraz większą popularnością, zyskuje nowych czytelników. Wzrastająca popularność wskazuje na duże społeczne zapotrzebowanie na tematykę historii najnowszej w jej wydaniu lokalnym, najbliższym czytelnikom. Kolejny numer „Reduty” skupia się na tematyce wydarzeń z lat 1981-1983 w Ciechanowie i województwie ciechanowskim. Oto co redakcja pisze we wstępie:

„Trzeci numer Reduty, który mają Państwo przed oczami, niemal w całości został poświęcony zagadnieniu stanu wojennego w Ciechanowie i województwie ciechanowskim. Poprzez wybór tematów staramy się ukazać to dramatyczne wydarzenie na kilku płaszczyznach i z wielu punktów widzenia. Główny artykuł odsłania operacje bezpieki, milicji i wojska, wymierzone w opozycję i zwykłych obywateli. W kolejnych przedstawiamy wspomnienia mieszkańców Ciechanowa z lat 1981-1982, meldunki Służby Bezpieczeństwa z pierwszych dni stanu wojennego, wreszcie wypisy z reżymowej prasy: Tygodnika Ciechanowskiego i Trybuny Mazowieckiej. Jako uzupełnienie proponujemy lekturę plotek o ciechanowskiej bezpiece, a także recenzję dwóch filmów dokumentalnych o Wojciechu Jaruzelskim. Całość wzbogacają reprodukcje dokumentów Służby Bezpieczeństwa oraz zestawienie kadr kierowniczych ciechanowskiej SB z lat 1975-1990.

13 grudnia 1981 roku jest wciąż żywy w pamięci ciechanowian. Z drugiej strony, po upływie ponad trzech dekad, mamy prawo spojrzeć na ten czas chłodnym okiem historyka. Należy zadać sobie pytanie: czy jako społeczność podjęliśmy próbę zmierzenia się z tym wydarzeniem? Czy odpowiedzialni za represje stanu wojennego ponieśli konsekwencje prawne? Czy zbadano i nazwano po imieniu wyrządzone krzywdy i niegodziwości? Czy uczciwie oceniono służalczość tych, którzy wsparli władze stanu wojennego w całym województwie? Wreszcie, czy mamy świadomość, że stan wojenny to nie tylko brutalny koniec marzeń o lepszym życiu, ale również początek nowej gry komunistów o zachowanie wpływów, gry, której efekty odczuwamy do dziś? Odpowiedź na większość tych pytań jest niestety negatywna. Wielkie wyzwanie rozrachunku z przeszłością jest ciągle przed nami. Musimy się z nim zmierzyć.”

Numer zawiera następujące artykuły: Stan wojenny w Ciechanowie, Mój stan wojenny…  (wspomnienia mieszkańców Ciechanowa z pierwszych dni stanu wojennego), Ciechanów w dokumentach Służby Bezpieczeństwa (stan wojenny widziany oczami bezpieki),  Kadry ciechanowskiej bezpieki (lata 1975-1990), Ciechanowska bezpieka w plotkach i pogłoskach (cz. 3), Ciechanów w dawnej prasie (stan wojenny i okolice według reżymowej prasy), Piłsudczycy z Ciechanowa na szlaku I Kompanii Kadrowe, Polecamy interesujące książki i filmy (recenzje filmów Towarzysz Generał i Towarzysz Generał idzie na wojnę oraz książki Leszka Żebrowskiego Mity przeciwko Polsce), Felieton.

Jeśli kogoś z naszych Czytelników zainteresowała zawartość pisma „Reduta” serdecznie zachęcamy do złożenia zamówienia bezpłatnego numeru w formie pdf pod adresem:

reduta.ciechanow@gmail.com

Zachęcamy również do odwiedzenia i polubienia strony Reduty na facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Reduta/189179254567630?fref=ts