redutaNa początku czerwca tego roku prawymsierpowym.pl informował o powołaniu w Ciechanowie do życia pisma „Reduta”. Założyciele gazety zakładali za cel ukazanie nowego spojrzenia na najnowszą historię miasta i regionu a także deklarowali działania w celu pobudzenia aktywności lokalnej społeczności. Całość deklaracji można przeczytać pod tym linkiem:

http://prawymsierpowym.pl/index.php/2013/06/reduta-ciechanowskie-pismo-historyczne-czyli-jak-mozemy-pomoc-polsce-lokalnej/

Co dziś słychać u założycieli pisma? Uzyskaliśmy informację, że redakcja przygotowała właśnie drugi numer „Reduty”. W całości będzie go wkrótce można pobrać z naszej strony, pod tym artykułem. Jak deklarują członkowie redakcji, zainteresowanie pismem jest duże, a wielu mieszkańców z niecierpliwością czekało na kolejny numer. Mamy wrażenie, że trafiliśmy z niezagospodarowaną niszę – stwierdza jeden z autorów pisma – jest spore oczekiwanie na tematykę, którą poruszamy. Co istotne – kontynuuje –  to oczekiwanie nie było zwerbalizowane, wcześniej ludzie nie deklarowali chęci czytania takiego pisma, ale gdy je zobaczyli z miejsca się tym zainteresowali. Oto fragment wstępu do drugiego numeru „Reduty”:

W tym numerze rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących ostatniej dekady PRL. Jesteśmy przekonani, że to właśnie wydarzenia lat 80. XX wieku są kluczowe dla zrozumienia Ciechanowa w jakim żyjemy dziś. Rok 1980 i 1981 – z jednej strony karnawał „Solidarności”, z drugiej wprowadzenie stanu wojennego. Euforia wolności i szok brutalnej rozprawy z opozycją. A potem bierność i zniechęcenie – postawa, która dominuje także współcześnie, pomimo upływu lat i wielu zmian. Początek stanu wojennego to również, zakrojona na szeroką skalę, akcja czystek w partii, administracji, sądownictwie i innych instytucjach województwa ciechanowskiego. Władze wprowadzają na stanowiska ludzi w pełni sobie oddanych. Kwitnie donosicielstwo. Statystyki tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa szybują w górę. Rozwijają się pierwsze prywatne firmy, w tym przedsiębiorstwa polonijne działające pod ścisłą kontrolą SB. To w tym okresie kształtuje się personalny układ władzy, który przetrwa całe lata 80. W związku z bardzo ograniczonym charakterem „transformacji” trwał on w najlepsze nawet po roku 1989; częściowo jeszcze teraz oddziałuje na życie naszego miasta.

Jaki wniosek z tych słów wyciąga redakcja prawymsierpwoym.pl? Najprostszy z możliwych: podejmujmy w swoich miastach, miasteczkach i mniejszych miejscowościach podobne inicjatywy, nawet jeśli mieszkańcy się ich nie domagają w sposób wyraźny. Wbrew pozorom, pomimo panującej apatii, jest duże oczekiwanie na takie inicjatywy. Wokół takich działań z czasem utworzą się aktywne środowiska oraz ukształtują się nowi lokalni liderzy, którzy stworzyć mogą w przyszłości siłę i zaplecze wielkiego ruchu patriotycznego w skali kraju. Podejmujmy więc działania i nie zniechęcajmy się przeciwnościami. Taka praca prędzej czy później przyniesie sukces!

gloomy

Nowy numer „Reduty” do pobrania:

Reduta nr 2-1

Kontakt:

reduta.ciechanow@gmail.com

„Reduta” na facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Reduta/189179254567630?fref=ts